Wypadanie włosów w ciąży

Wypadanie włosów jest przykrym doświadczeniem dla wielu kobiet będących w ciąży. Mimo iż znacznie częstsze jest tzw. łysienie poporodowe, problem ten dotyka również pań dopiero spodziewających się dziecka. Nie ma jednak powodów do przedwczesnej paniki – jest to zjawisko w pełni odwracalne, które po upływie określonego czasu samo ustępuje.

Dbając o dobrą kondycję włosów, zarówno podczas ciąży, jak i po porodzie, należy mieć na uwadze przede wszystkim ich odpowiednią pielęgnację, zbilansowaną dietę oraz ograniczenie stresujących sytuacji.

Dlaczego włosy wypadają?

Za wypadanie włosów w ciąży odpowiadają szalejące w kobiecym organizmie hormony (przede wszystkim estrogeny). Częstą przyczyną łysienia jest również niewłaściwa dieta (i związany z nią niedobór substancji odżywczych), niewysypianie się, stres oraz zdenerwowanie. Włosy przyszłych mam, zażywających zgodnie z zaleceniem lekarza, niezbędne witaminy są lśniące i gęste.

Wzmożone wypadanie włosów może być również spowodowane złym stanem zdrowia ciężarnej. Niedoczynność tarczycy, silna infekcja, zaburzenia hormonalne oraz przebyte przed ciążą operacje odciskają swoje piętno na włosach kobiet w ciąży. Podobnie ma się sprawa z niektórymi lekami.

Co jest im potrzebne?

Dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych jest ważne nie tylko dla przyszłej mamy – wiele z nich opowiada za prawidłowy rozwój płodu. Substancje takie jak cynk oraz żelazo skutecznie wspomagają porost włosów, poprawiają ich stan i zapobiegają nadmiernemu wypadaniu. Podczas ciąży zaleca się spożywanie owoców oraz warzyw, które są cennym źródłem witamin i minerałów. Szczególnie ważne są witaminy z grupy B, witamina C, witamina E oraz biotyna. Ich brak sprawia, że mieszki włosowe obumierają zaś włosy przestają odrastać.

Jak wyjaśniliśmy wcześniej, wypadanie włosów jest związane z burzą hormonów, która zachodzi w ciele kobiety podczas ciąży. Jest to stan tymczasowy – po porodzie utracone włosy szybko odrastają jednak nie można zapomnieć o ich regularnej pielęgnacji. Porady lekarza należy zasięgnąć w przypadku, gdy włosy nie chcą odrastać i wciąż nadmiernie wypadają.

Podsumowanie

Warto dbać o zdrowie, nie tylko podczas ciąży. Zbilansowana dieta, zdrowy tryb życia oraz odpowiednia ilość odpoczynku przekładają się na poprawę naszego samopoczucia, wyglądu oraz oczywiście stanu naszych włosów. Jeśli jednak sprawiają nam problemy, z którymi nie jesteśmy w stanie poradzić sobie same, warto skorzystać z porady doświadczonego trychologa.

Polecana placówka: HairMedica – Umów Wizytę >>

Top