Wypadanie włosów w ciąży

Wypadanie włosów jest przykrym doświadczeniem dla wielu kobiet będących w ciąży. Mimo, iż znacznie częstsze jest tzw. łysienie poporodowe, problem ten dotyka również pań dopiero spodziewających się dziecka. Jeśli zauważasz u siebie nadmierną łamliwość końcówek, być może są to pierwsze symptomy dolegliwości. Nie ma jednak powodów do przedwczesnej paniki – jest to zjawisko w pełni odwracalne, które po upływie określonego czasu samo ustępuje.

Dbając o dobrą kondycję włosów, zarówno podczas ciąży, jak i po porodzie, należy mieć na uwadze przede wszystkim ich odpowiednią pielęgnację, zbilansowaną dietę oraz ograniczenie stresujących sytuacji. W tym artykule uzyskasz informacje na temat różnych przyczyn występowania problemu wypadania włosów w ciąży.

Skąd wynika osłabienie?

Za wypadanie włosów w ciąży odpowiadają szalejące w kobiecym organizmie hormony (przede wszystkim estrogeny). Choć jest to na ogół główny powód występowania problemu, warto wziąć pod uwagę także inne czynniki. Częstą przyczyną łysienia jest również niewłaściwa dieta (i związany z nią niedobór substancji odżywczych), niewysypianie się, stres oraz zdenerwowanie. Czas oczekiwania na dziecko to wyjątkowy moment, ale także rozterki i różnorodne wyzwania. Dbając o dobór właściwych suplementów, zwiększysz prawdopodobieństwo posiadania gęstej fryzury. Włosy przyszłych mam, zażywających zgodnie z zaleceniem lekarza ruchu i witamin, są lśniące i gęste.

Wzmożone wypadanie włosów w ciąży może być również spowodowane złym stanem zdrowia kobiety. Niedoczynność tarczycy, silna infekcja, zaburzenia hormonalne oraz przebyte przed ciążą operacje odciskają swoje piętno na włosach kobiet w ciąży. Podobnie ma się sprawa z niektórymi lekami.

Jeśli zażywałaś antydepresanty czy środki na obniżenie cholesterolu we krwi, może to wpłynąć negatywnie na pracę mieszków. Wśród leków mogących powodować wzmożone wypadanie włosów w ciąży są wymieniane m.in. środki hormonalne oraz inne farmaceutyki stosowane na choroby przewlekłe.

Warto pamiętać o tym, że dobry stan zdrowia obejmuje także samopoczucie psychiczne. Jeśli w czasie ciąży dokucza Ci długotrwałe obniżenie nastroju, porozmawiaj o tym ze specjalistą. Pamiętaj, że ciąża i poród to dla ciała intensywny wysiłek. Warto zapewnić mu czas na regenerację.

Gdzie znaleźć cenne witaminy?

Dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych jest ważne nie tylko dla przyszłej mamy – wiele z nich opowiada za prawidłowy rozwój płodu. Substancje takie jak cynk oraz żelazo skutecznie wspomagają porost włosów, poprawiają ich stan i zapobiegają nadmiernemu wypadaniu w ciąży. Podczas oczekiwania na dziecko zaleca się spożywanie owoców oraz warzyw, które są cennym źródłem witamin i minerałów.
Szczególnie ważne są witaminy z grupy B, które znajdziesz m.in. w produktach pełnoziarnistych takich jak kasza gryczana, fasola czy płatki owsiane. Warto także zadbać o obecność owoców i jarzyn zawierających witaminę C, wśród których króluje czarna porzeczka, natka pietruszki czy czerwona papryka. Sięgając po oleje roślinne, orzechy oraz jajka zapewnisz sobie witaminę E oraz niezwykle istotną biotynę. Ich brak sprawia, że mieszki włosowe obumierają zaś włosy przestają odrastać.

Wykorzystuj każdą okazję do przemycenia dodatkowej porcji warzyw i owoców, które są bogate w te cenne mikroelementy. To potężna i niedoceniana broń w walce z wypadaniem włosów w ciąży. Do prawdziwych bomb witaminowych należą brokuły, kalafiory czy buraki. Jeśli nie lubisz ich smaku, spróbuj zaprzyjaźnić się z nimi poprzez dodanie mleczka kokosowego czy kurkumy. Ty zjesz pożywną zupę krem, a Twój organizm otrzyma solidny zastrzyk składników odżywczych.

Jakich potraw unikać?

Warto ograniczyć spożycie dań, które zawierają nasycone kwasy tłuszczowe występujące głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jeśli Twoje włosy są w złej kondycji, odstaw na jakiś czas produkty wysoko przetworzone, takie jak m.in. wędliny czy parówki. To ograniczenie dotyczy też niezdrowych przekąsek. Choć batoniki, chipsy czy herbatniki bywają ulubieńcami, warto na czas ciąży ograniczyć ich spożycie. Zawierają szkodliwe tłuszcze trans, które nie dostarczają organizmowi żadnego cennego składnika. Ich regularne jedzenie może prowadzić do cukrzycy ciążowej i nadciśnienia.

Sport to zdrowie

Jeśli jesteś w ciąży i nie masz przeciwwskazań medycznych, zadbaj o regularną aktywność fizyczną. Możesz uprawiać nordic walking, gimnastykować się czy rozciągać.

Aktywność fizyczna to same plusy! Dzięki niej poprawisz swoje samopoczucie, dotlenisz komórki i wzmocnisz mięśnie. Sport może być przyjemnością, czasem spędzonym w parku czy na pływalni. To najlepsze lekarstwo, które pozwoli Ci się rozluźnić i obniżyć poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Mamo, pomyśl o sobie

Jak wyjaśniliśmy wcześniej, wypadanie włosów w ciąży jest związane z burzą hormonów, która zachodzi w ciele kobiety. Jest to stan tymczasowy – po porodzie utracone włosy szybko odrastają, dzięki właściwej pielęgnacji. Zwróć uwagę na to, żeby regularnie używać odżywki i ograniczyć stosowanie suszarki. Dzięki tym drobnym nawykom pielęgnacyjnym zwiększysz prawdopodobieństwo szybszego odrośnięcia włosów po porodzie.

Warto dbać o zdrowie, nie tylko podczas czasu oczekiwania na dziecko. Wypadanie włosów w ciąży być może zmotywuje Cię do bardziej uważnego przyjrzenia się pracy swojego organizmu. Zbilansowana dieta, zdrowy tryb życia oraz odpowiednia ilość odpoczynku przełożą się na poprawę samopoczucia, wyglądu oraz oczywiście, stanu włosów. Jeśli sytuacja się nie ustabilizuje po porodzie, skorzystaj z wizyty u specjalisty. Porady lekarza należy zasięgnąć w przypadku, gdy włosy nie chcą odrastać i wciąż nadmiernie wypadają. Wypadanie włosów w ciąży to częsty powód, dla którego pacjentki pojawiają się w gabinetach trychologicznych.

Samo badanie trychologiczne nie jest inwazyjne, trwa około sześćdziesiąt minut. Specjalista sprawdzi wnikliwie stan skóry głowy, mieszków i cebulek przy użyciu mikrokamery albo mikroskopu. Wykona trichogram oraz trichoskopię, żeby móc zobaczyć, gdzie pojawiają się nieprawidłowości. Pomoże w doborze indywidualnych środków pielęgnacyjnych, dzięki którym będziesz patrzeć w lustro z uśmiechem na ustach.

Polecana placówka: HairMedica – Umów Wizytę >>

Top