Wypadanie włosów u mężczyzn

Gęste włosy to dla wielu mężczyzn nie tylko powód do dumy. Są atrybutem męskości i witalności. Ich wypadanie kojarzy się ze starzeniem, z którym niekiedy trudno jest się pogodzić. Z tego powodu, wielu z nich sięga po różnego rodzaju preparaty lub stosuje niekonwencjonalne metody. Zanim zaczniemy inwestować pieniądze w leki czy kuracje, warto poznać prawdziwe przyczyny występowania problemu. Intensywne wypadanie włosów może być wynikiem silnego stresu lub traumy. Wypadanie włosów u mężczyzn wymienia się także wśród objawów m.in. chorób przewklekłych, dużej utraty krwi, długotrwałego leczenia, a nawet niewłaściwego odżywiania się. Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie głównych przyczyn łysienia u mężczyzn.

Hormon męskości

Za wypadanie włosów u mężczyzn odpowiada najczęściej proces tzw. łysienia androgenowego (łysienie typu męskiego), które obserwuje się u ponad połowy mężczyzn powyżej 50 roku życia. Rozpoczyna się ono ok. 18 roku życia i postępuje wraz z wiekiem.

Zjawisko łysienia jest u mężczyzn naturalne, a odpowiadają za nie procesy fizjologiczne związane z obecnością męskiego hormonu płciowego – testosteronu (a konkretnie jego pochodnej: dihydrotestosteronu, zwanego w skrócie DHT). Systematycznie oddziałuje on na mieszki włosowe, sprawiając, że produkują one coraz cieńsze i krótsze włosy. Działanie tej substancji chemicznej jest niezwykle silne. DHT atakuje mieszki włosowe i powoduje ich obkurczenie. Najczęściej pierwszym symptomem wypadania włosów u mężczyzn, jest przerzedzona fryzura w okolicach szczytu głowy lub zakola pojawiające się nad czołem.

Łysienie nie jest wynikiem szybszego wypadania włosów u mężczyzn, ale faktu, że nie regenerują się one dostatecznie szybko lub w ogóle nie odrastają. Wspomniany wcześniej dihydroepitestosteron skraca fazę wzrostu włosa. Niestety, nie jest to jego jedyne przewinienie. Ta substancja jest odpowiedzialna za wydłużenie fazy telogenowej. To właśnie na tym etapie dochodzi do osłabienia, utraty koloru, a później, wypadnięcia. Kiedy po wystąpieniu tego procesu komórki próbują stymulować powstanie nowej cebulki, hormon blokuje ich pracę. Uniemożliwia to odrastanie i zagęszczenie fryzury.

Podłoże genetyczne

Wypadanie włosów u mężczyzn może być uwarunkowane genetycznie. Jest to związane z występowaniem tzw. „genu łysienia”, który powoduje cofanie się linii włosów i przerzedzaniem się ich nad czołem oraz na czubku głowy (włosy na obwodzie czaszki oraz na potylicy przerzedzają się nieznacznie). W ciężkich przypadkach łysienie rozpoczyna się około 18., a w łagodnych dopiero w okolicach 40. roku życia. Łysienie rodzinne odpowiada za ok. 60-70% wszystkich przypadków utraty włosów u mężczyzn. Jest dziedziczne i ma bardzo dużą szansę wystąpienia w każdym kolejnym pokoleniu. Mężczyźni, którzy mają tendencję do mieszków włosowych podatnych na działanie wspomnianego wcześniej DHT, mogą szybciej stracić włosy. Rzadko jednak dochodzi do całkowitego wyłysienia. Przerzedzenie fryzury będzie postępować etapami. Choć wiele źródeł podaje, że jest to związane z podeszłym wiekiem, każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Nadmierny łojotok

Wypadaniu włosów często towarzyszy nasilone wydzielanie łoju – zjawisko to również jest związane z aktywnością męskich hormonów płciowych. Tłusty łupież (wilgotne, żółtawe łuski) oraz łojotokowe zapalenie skóry głowy (złuszczające się, czerwonawe plamy) jeszcze bardziej nasilają proces łysienia. Tego typu objawy często pojawiają się w okresie przekwitania, a ich początek można zaobserwować w okolicach skroni, ale nie tylko. Łuszczące się płaty są widoczne także na policzkach, brodzie czy nosie. Łupież obecny na ubraniach w okolicach ramion nie jest estetycznym widokiem i może odbierać pewność siebie w kontaktach towarzyskich. Często towarzyszy mu też żółta i lśniąca skóra głowy. W przypadku wystąpienia takich objawów, zaleca się stosowanie leczniczych szamponów o działaniu przeciwgrzybicznym i anty-łojotokowym, które są dostępne w aptece. Specjalistyczne szampony pomogą uregulować nadmierne wydzielanie sebum.

Szkodliwe nawyki

Oprócz stosowania środków medycznych, które mogą pomóc w walce z wypadaniem włosów u mężczyzn, warto też ograniczyć sytuacje, które osłabiają kondycję fryzury. Zalicza się do nich chociażby nagłe zmiany temperatur (np. podczas wyjścia z ciepłego pomieszczenia na dwór bez czapki). Mróz i wiatr osłabiają nienawilżone i łamliwe włosy. Te niekorzystne i często bagatelizowane czynniki mogą wzmagać łupież i wypadanie włosów.

W trakcie zmagań z dolegliwościami, warto zwrócić szczególną uwagę na eliminację szkodliwych nawyków. Częstą rekomendacją przy wypadaniu włosów u mężczyzn jest rzucenie palenia. Nikotyna pobudza produkcję acetylocholiny, która współuczestniczy w wydzielaniu łoju. Palacze mogą też mieć zaburzoną pracę naczyń brodawki włosa. Może to doprowadzić do pojawienia się nieodwracalnych zmian w mieszkach. Zasięgnij porady specjalisty

Problem wypadania włosów u mężczyzn dotyka około 50% panów. Jeśli mimo zastosowanych kuracji nadal borykasz się z tym schorzeniem, warto zasięgnąć porady trychologa. Proces przerzedzania, mimo iż naturalny, często można spowolnić, a nawet zatrzymać. Wizyty nie warto odwlekać. Jeśli mieszki włosowe nie zostały uszkodzone, jest wysoka szansa na to, że fryzurę da się uratować. Wizyta u specjalisty może okazać się solidnym wsparciem w walce z wypadaniem włosów u mężczyzn. Dzięki zasięgnięciu porady u fachowca uzyskasz diagnozę. Trycholog dobierze odpowiednie środki lecznicze. Jeśli korzystałeś z jakichkolwiek leków na porost, warto o tym poinformować specjalistę podczas konsultacji.

Podczas wizyty zostaniesz zbadany w sposób całkowicie bezinwazyjny. Być może zostanie zaproponowany Ci jeden z zabiegów. Mają one na celu stymulację wzrostu włosa, złagodzenie stanów zapalnych czy zminimalizowanie nadmiernego przetłuszczania się. Nowoczesna technologia w gabinecie zapewni Ci komfort. Ograniczenie czy powstrzymanie wypadania włosów u mężczyzn to proces, który warto przeprowadzić pod czujnym okiem wykwalifikowanej osoby.

Polecana placówka: HairMedica – Umów Wizytę >>

Top