Wypadanie włosów u mężczyzn

Gęste włosy to dla wielu mężczyzn nie tylko powód do dumy. Są atrybutem męskości i witalności dlatego ich wypadanie to przykry fakt, z którym trudno się niektórym panom pogodzić. Z tego powodu, wielu z nich sięga po różnego rodzaju preparaty i stosuje niekonwencjonalne metody. Intensywne wypadanie włosów często jest wynikiem silnego stresu, przewlekłej choroby, utraty krwi, kuracji farmakologicznej, a nawet niewłaściwego odżywiania się. Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie głównych przyczyn łysienia u mężczyzn.

Hormon męskości

Za wypadanie włosów u mężczyzn odpowiada najczęściej proces tzw. łysienia androgenowego (łysienie typu męskiego), które obserwuje się u ponad połowy mężczyzn powyżej 50 roku życia. Rozpoczyna się ono ok. 18 roku życia i postępuje wraz z wiekiem.

Zjawisko łysienia jest u mężczyzn naturalne, a odpowiadają za nie procesy fizjologiczne związane z obecnością męskiego hormonu płciowego – testosteronu (a konkretnie jego pochodnej: dihydrotestosteronu). Systematycznie oddziałuje on na mieszki włosowe, sprawiając, że produkują one coraz cieńsze i krótsze włosy.

Łysienie u mężczyzn nie jest wynikiem szybszego wypadania włosów, a faktu, że nie regenerują się one dostatecznie szybko lub w ogóle nie odrastają.

Podłoże genetyczne

U niektórych mężczyzn wypadanie włosów jest uwarunkowane genetycznie. Jest to związane z występowaniem tzw. „genu łysienia”, który powoduje cofanie się linii włosów i przerzedzaniem się ich nad czołem oraz na czubku głowy (włosy na obwodzie czaszki oraz na potylicy przerzedzają się nieznacznie). W ciężkich przypadkach łysienie rozpoczyna się około 18., a w łagodnych dopiero w okolicach 40. roku życia. Łysienie rodzinne odpowiada za ok. 60-70% wszystkich przypadków utraty włosów u mężczyzn. Jest dziedziczne i ma bardzo dużą szansę wystąpienia w każdym kolejnym pokoleniu.

Nadmierny łojotok

Wypadaniu włosów często towarzyszy nasilone wydzielanie łoju – zjawisko to również jest związane z aktywnością męskich hormonów płciowych. Tłusty łupież (wilgotne, żółtawe łuski) oraz łojotokowe zapalenie skóry głowy (złuszczające się, czerwonawe plamy) jeszcze bardziej nasilają proces łysienia. W przypadku wystąpienia którejś w wyżej wymienionych chorób zaleca się stosowanie leczniczych szamponów o działaniu przeciwgrzybicznym i anty-łojotokowym.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z nadmiernym wypadaniem włosów, warto zasięgnąć porady trychologa. Proces ten, mimo iż naturalny, często można spowolnić, a nawet zatrzymać.

Polecana placówka: HairMedica – Umów Wizytę >>

Top