Wypadanie włosów po porodzie

Często mówi się, że podczas ciąży kobiety wyglądają promiennie (lśniące włosy, mocne paznokcie, gładka zdrowa skóra, itp.) Ma to związek z ogromnymi ilościami witamin i składników odżywczych które regularnie dostarczają organizmowi swojemu i dziecka. Wszystko zmienia się po porodzie, gdy włosy zaczynają wypadać dosłownie całymi garściami.

Wypadanie włosów po porodzie jest problemem dotykającym niemal każą świeżo upieczoną matkę. Co gorsza, dotyka kobiety w momencie, gdy są zaabsorbowane opieką nad dzieckiem i jego stałą pielęgnacją. Mimo iż całkowicie normalne i tymczasowe, łysienie po porodzie powoduje niepokój i niekorzystnie wpływa na samopoczucie młodej matki. Winne takiego stanu rzeczy są hormony, o czym pokrótce napiszemy w poniższym artykule.

Wpływ hormonów

Podczas ciąży, hormony w ciele kobiety dosłownie szaleją. Ma to wpływ na zmianę wielu procesów przebiegających wewnątrz organizmu – również tych, które odpowiadają za stan włosów. Podwyższony poziom estrogenów sprawia, że mieszki włosowe zamiast słabnąć, wzmacniają się – w efekcie włosy nie tylko wypadają, ale wręcz gęstnieją. Zmienia się to 2-3 miesiące po porodzie, gdy poziom estrogenów obniża się. Włosy, które jeszcze niedawno zachwycały swoim zdrowiem i objętością, zaczynają systematycznie wypadać.

Uspokajamy – wypadanie włosów po porodzie to całkowicie normalne zjawisko. Po prostu, na skutek obniżenia aktywności hormonalnej, zaczynają wypadać te włosy, które naturalnie nie wypadły przez 9 miesięcy ciąży (ok. 30% całkowitej objętości). W przypadku, gdy ilość wypadających włosów jest większa należy skontaktować się ze specjalistą, który zaleci odpowiednią kurację wzmacniającą.

Włosy intensywnie wypadające nawet kilka miesięcy po zakończeniu ciąży wskazują na tzw. łysienie poporodowe. Dotyka ono zdecydowanej większości kobiet jednak zazwyczaj samoistnie ustępuje po upływie 8-9 miesięcy.

Przede wszystkim zdrowie dziecka!

Ponieważ noworodek przyjmuje wraz z mlekiem matki wszystkie substancje, które wchłania jej organizm, w okresie poporodowym nie należy stosować ziół ani odżywiających wcierek. Karmiąc piersią, młoda matka może korzystać jedynie z łagodnych szamponów hamujących wypadanie włosów oraz spłukiwanych odżywek. Dopiero po odstawieniu dziecka zaleca się zastosowanie 3-miesięcznej kuracji wspomagającej, która wzmocni wypadające do tej pory włosy.

Wszystkie świeżo upieczone mamy, które borykają się z problemem nadmiernie wypadających włosów zachęcamy do skorzystania z pomocy trychologa.

Polecana placówka: HairMedica – Umów Wizytę >>

Top