Przyczyna wypadania włosów

Wypadanie włosów jest naturalnym stanem ludzkiego organizmu. Przeciętny człowiek każdego dnia traci około 100 włosów. O nadmiernym wypadaniu możemy mówić dopiero wtedy, gdy wartość ta drastycznie wzrośnie. Stan ten bez problemu zauważymy o poranku, gdy na poduszce znajdziemy liczne skupiska włosów, czy w trakcie kąpieli, kiedy to z wodą spłynie spora część fryzury. Jak się przed tym bronić? Podstawą jest poznanie przyczyn choroby.

Powodów występowania nadmiernego wypadania włosów, które może doprowadzić do łysienia, jest wiele. Praktycznie na każdym kroku spotykamy się z sytuacjami, które mogą je wywołać. Począwszy od nieprawidłowej diety, przez źle dobrane kosmetyki, na promieniowaniu UV kończąc. Czy oznacza to, że chcąc mieć piękne, zdrowe i gęste włosy, musimy unikać każdego z tych elementów? Niekoniecznie. Wystarczy zdrowy rozsądek i znajomość technik zapobiegających wypadaniu włosów.

Włos prawdę ci powie

Włosy to tak zwane przydatki skóry zbudowane z keratyny, będące wytworem naskórka,. Uważa się, że są doskonałym wskaźnikiem kondycji całego organizmu. Analizując ich kondycję, można wysnuć wiele trafnych wniosków na temat innych części ciała. Nie chodzi tu bynajmniej o ich wygląd zewnętrzny, lecz o skład pierwiastkowy. Otóż, co zresztą udowodniono naukowo, pomiędzy ilością pierwiastków we włosach i narządach wewnętrznych, zachodzi spora zależność.

Co ciekawe, analizując skład włosa, możemy stwierdzić obecność rtęci, ołowiu, kadmu czy arsenu w organizmie ludzkim. Dlatego nikogo nie powinno dziwić stwierdzenie, że włosy są doskonałą dokumentacją stanu wewnętrznego człowieka.

Co powoduje wypadanie włosów?

Każdy włos ma przewidziany indywidualny, odmienny od “sąsiada” cykl życia. Dzieli się on na trzy okresy – anagen odpowiedzialny za wzrost, trwawjący kilka lat, katagen, zdecydowanie krótszy (2-3 tygodnie) zarezerwowany na obumarcie oraz kilkumiesięczny telogen, czas gdy włos zostaje wypchnięty przez kolejny. Jeśli dziennie obserwujemy sytuację, w której organizm pozbywa się 100 włosów, wszystko jest w porządku. Gorzej, gdy wartość ta wzrasta. Do głównych przyczyn takiego stanu rzeczy należą:

  • nadmierny stres,

  • mechaniczne uszkodzenia włosów,

  • niedopasowane do typu skóry głowy kosmetyki,

  • zatrucie toksynami,

  • choroby zakaźne,

  • niektóre leki,

  • choroby skóry głowy,

  • nieprawidłowa dieta,

  • stosowanie na włosy urządzeń działających w oparciu o wysoką temperaturę,

  • palenie papierosów.

Trudno powiedzieć, która przyczyna wypadania włosów jest najczęstsza. Każdy przypadek należy traktować indywidualnie i osobno badać. Jeśli stwierdziłeś, że zaczynasz tracić włosy w ilościach większych niż dotychczas, zapisz się na wizytę u trychologa, który po wykonaniu specjalistycznych badań podejmie kurację leczniczą.

Polecana placówka: HairMedica – Umów Wizytę >>

Top