Łysienie u kobiet

Mogłoby się wydawać, że nadmierne wypadanie włosów dotyczy jedynie mężczyzn. Zakola, przesuwająca się czołowa linia włosów ku środkowi czy całkowite wyłysienie na czubku to wprawdzie typowo męskie problemy, jednak nie można powiedzieć, że łysienie jest domeną panów. Według statystyk, 20 procent przedstawicielek płci pięknej w wieku 30-49 lat, 25 procent pań z przedziału 50-69 lat oraz aż 28 procent kobiet powyżej 70 roku życia boryka się z nadmiernym wypadaniem włosów. Co powoduje ten stan? Jakie są pierwsze objawy? Jak im przeciwdziałać?

Zdrowe, piękne, gęste włosy to marzenie niemal każdej damy. Nic dziwnego, w końcu modna fryzura to jeden z atrybutów kobiecości. Nie ma zatem nic gorszego, niż nadmierne wypadanie włosów, mogące doprowadzić do znacznego wyłysienia. Warto poznać przyczyny mogące wywołać ten stan, by im w porę przeciwdziałać. Poniżej przedstawiamy najczęstsze czynniki mogące wywołać łysienie u kobiet.

Najczęstsze powody wypadania włosów u kobiet

Zdrowa, zbilansowana dieta jest jedną z podstaw zdrowych i mocnych włosów. Dlatego brak któregokolwiek istotnego składnika w codziennych posiłkach, który ma wpływ na fryzurę, może powodować pogorszenie sytuacji. Szczególnie istotne jest żelazo, którego niedobór może spowodować nadmierną utratę włosów. Odwrotnie sprawa wygląda przy witaminie A i selenie – ich nadmiar prowadzić może do niepożądanych skutków.

Łysienie u kobiet mogą wywołać także hormony. Nadmierne wypadanie włosów obserwuje się u kobiet świeżo po porodzie, które trwa nawet sześć miesięcy. Tyle bowiem czasu potrzebuje organizm, by poziom estrogenu wrócił do normy. Inna sytuacja, gdy estrogen powoduje łysienie, ma miejsce w trakcie menopauzy, gdy poziom tego hormonu gwałtownie spada.

Inne, równie częste hormonalne przyczyny wypadania włosów to między innymi nadczynność i niedoczynność tarczycy oraz czas przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych.

Według licznych badań, również stres oraz zabiegi chirurgiczne mogą mieć wpływ na nadmierne wypadanie włosów. Łysienie w tych przypadkach obserwuje się zazwyczaj w okresie dwóch miesięcy po wystąpieniu wydarzenia.

Czynniki podwyższonego ryzyka

Dzięki wielu obserwacjom i badaniom, naukowcy wyodrębnili kilka czynników, które zwiększają ryzyko utraty włosów przez kobiety. Są to między innymi:

  • tendencje dziedziczne – dzieci rodziców dotkniętych wypadaniem włosów, są bardziej narażone na łysienie,

  • choroby – np. grzybica, problemy z tarczycą, toczeń,

  • wiek – ryzyko łysienia rośnie wraz z wiekiem,

  • leki – niektóre leki mają wpływ na skórę głowy, prowadząc do utraty włosów,

  • stylizowanie włosów – farbowanie, ondulacja, prostowanie, suszenie i inne mechaniczne zabiegi, zwiększają ryzyko utraty włosów.

Jeśli łysienie dotknęło również Ciebie – nie czekaj, zarezerwuj wizytę u trychologa i rozpocznij kurację leczniczą!

Polecana placówka: HairMedica – Umów Wizytę >>

Top