Łysienie plackowate – przyczyny

Około 2 procent pacjentów zgłaszających do dermatologa, wychodzi z gabinetu z diagnozą, mówiącą o wystąpieniu łysienia plackowatego. Choroba ta, charakteryzująca się występowaniem okresowych lub stałych ognisk wyłysienia, wciąż pozostawia wiele tajemnic. Mimo nieustannych badań, wciąż nie wskazano konkretnych czynników etiologicznych powodujących schorzenie.

Łysienie plackowate, znane od początków naszej ery, może pojawić się w każdym momencie życia. Zgodnie ze statystykami, najczęściej atakuje ludzi w młodym wieku, doprowadzając nawet do pełnej utraty owłosienia na ciele. W skrajnych przypadkach, u chorych obserwuje się również zmiany paznokciowe, które nie prognozują pozytywnie.

Czynniki powodujące rozwój łysienia plackowatego

Mimo nieustannych prac nad chorobą, jasne i ściśle określone przyczyny łysienia plackowatego nadal nie zostały określone. Przyjmuje się jednak, że co piąty przypadek zmian chorobowych ma podłoże genetyczne. Niestety, nie jest znany ewentualny sposób dziedziczenia, choć najbardziej prawdopodobna hipoteza mówi o dziedziczeniu wielogenowym.

Inne wysoce prawdopodobne przyczyny, mogące wywoływać łysienie plackowate to między innymi stres psychiczny, zaburzenia gruczołów dokrewnych oraz immunologiczne. Nie oznacza to jednak, że jedynie powyższe czynniki mogą wywoływać tę dokuczliwą chorobę.

Prawdopodobne źródła problemu

Hormony płciowe o budowie sterydowej są jedną z najczęściej podawanych przyczyn wypadania włosów. Działając na mieszki włosowe, upośledzają je o pełnione funkcje doprowadzając do stanu, w którym tracą możliwość produkcji włosów bądź robią to w sposób niewłaściwy.
Pozostając w temacie zmian hormonalnych – przyjmuje się, że nadmierne wypadanie włosów mogą wywoływać również stany okresowe, takie jak ciąża, menopauza i inne.

Łysienie powodować mogą również toksyny oraz środki farmakologiczne, takie jak np. leki przeciwtarczycowe czy immunosupresyjne. Bywa, że przyczyną wypadania włosów są choroby układowe lub czysto mechaniczne działania.

Inne, prawdopodobne przyczyny łysienia plackowatego związane są z zaburzeniami cyklu włosowego. W myśl naukowej tezy, następuje zbyt szybkie przejście z fazy tworzenia i rozwoju włosa do frazy obumarcia, co może prowadzić do ich utraty.

Według sporej liczby naukowców, łysienie plackowate jest mocno powiązane z chorobami autoimmunologicznymi. Otóż w chorych miejscach tworzą się komórki odpowiedzialne za odpowiedź odpornościową i właśnie wtedy, następuje największa utrata włosów u chorych. Dochodzi do sytuacji, w której włosy uznawane są przez organizm za ciało obce, przez co tracą siłę, a w konsekwencji są usuwane.

Mimo, że jasne przyczyny powstawania łysienia plackowatego nie są znane, podejmowane leczenie przynosi satysfakcjonujące efekty. Podobnie jak w przypadku innych chorób, ważne jest by jak najszybciej rozpocząć kurację leczniczą, gdyż zwiększa to szansę na wyleczenie.
Zapisz się do trychologa już dziś i poznaj źródło swoich problemów!

Polecana placówka: HairMedica – Umów Wizytę >>

Top