Łysienie androgenowe u kobiet

Łysienie androgenowe, mimo iż znane jest również jak łysienie typu męskiego, dotyczy także kobiet. Według danych statystycznych, dotyka około 40 procent przedstawicielek płci pięknej. Podobnie jak w przypadku mężczyzn, jest schorzeniem przewlekłym, uzależnionym od czynników genetycznych i nadwrażliwości mieszka włosowego na androgeny.

Łysienie u kobiet, androgenowe jak i każde inne, stanowi ogromny problem natury estetycznej i psychologicznej. W czasach, gdy tak ważną rolę odgrywa wygląd zewnętrzny, niewielka ilość włosów doprowadzić może do drastycznego spadku samooceny i samoakceptacji.

Przebieg

Przebieg łysienia androgenowego u kobiet przebiega zazwyczaj w podobny sposób. Pierwszym sygnałem jest przerzedzenie włosów w okolicy przedziałka. W kolejnym etapie, w okolicach czołowych i ciemieniowych, następuje uwidocznienie powierzchni skóry. Winowajcą tego stanu są coraz cieńsze włosy.

W kolejnych etapach rozwoju choroby, włosy systematycznie zaczynają wypadać. Sytuację można porównać do łysienia męskiego, z tą różnicą, że linia włosów w okolicach czoła nie zostanie naruszona.

Diagnostyka

Damskie łysienie androgenowe, często idzie w parę z hirsutyzmem, czyli nadmiernym owłosieniem typu męskiego u kobiet. W takich przypadkach jest objawem zaburzeń hormonalnych – zespołu wielowariantowych jajników, zespołu Cushinga czy guzów jajników lub nadnerczy.

Dlatego w trakcie diagnostyki łysienia androgenowego u kobiet zwraca się uwagę na przyjmowane leki, wykonuje badania laboratoryjne itp. W kolejnych krokach wykonuje się biopsję skóry głowy.

Leczenie

Mimo nieustannych badań nad cyklem wzrostu włosów i poznaniem czynników mających bezpośredni wpływ na jego zahamowanie, wciąż nieznane są uniwersalne metody leczące łysienie androgenowe u kobiet.

Zazwyczaj, w leczeniu miejscowym, wykorzystuje się Loxon, przy jednoczesnej analizie środków kosmetycznych dotychczas stosowanych przez pacjentkę. Natomiast leczenie systemowe opiera się przeważnie na preparatach o działaniu antyandrogenowym, za ich pomocą prowadząc do obniżenia poziomu androgenów.

Trudności w dobraniu właściwej kuracji przeciw łysieniu u kobiet nie oznaczają, że całkowite wyleczenie jest niemożliwe. Wręcz przeciwnie. Jeśli pacjentka stosunkowo szybko podda się terapii, zyska większą szansę na wygraną z chorobą. Dlatego ważne jest, by dynamicznie reagować na zmiany zachodzące w organizmie i na czas zgłosić się do trychologa. Już dziś zachęcamy do rezerwacji wizyty u specjalisty, który z pewnością znajdzie sposób na rozwiązanie problemów ze skórą głowy lub włosami.

Polecana placówka: HairMedica – Umów Wizytę >>

Top