Pielęgnacja włosów po przeszczepie

Pielęgnacja włosów po chirurgicznym zagęszczaniu włosów

Dużo osób z problemami przerzedzenia włosów decyduje się na ich przeszczep, jednak zdarza się że zapominają jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry i włosów zarówno zaraz po jak i wiele lat po przeszczepie. Pozwala ona na zachowanie zadowalających efektów zabiegu.

Kluczowym okresem dla skuteczności zabiegu jest 7-10 od momentu przeszczepu. Do istotnych elementów pielęgnacji należą takie czynniki jak częstotliwości i technika mycia włosów a nawet temperatura wody. Mycie głowy należy przeprowadzić ze szczególną starannością. Przez pierwsze dni myjemy głowę omijając miejsca przeszczepu nie używając szamponu tylko samą ciepłą wodę. Nie wskazane jest suszenie włosów ręcznikiem ani suszarką. Po 4-5 dniach od zabiegu można zastosować delikatny szampon. Podczas mycia nie wskazane jest stosowanie ruchów pocierających i masujących skórę głowy, miejsca przeszczepu można delikatnie uciska. W okresie po zabiegowym nie należy przemęczać organizmu, pić kawy i alkoholu czy palić tytoniu, nie wskazana jest ekspozycja na promienie słoneczne. Na miejsca po zabiegowe można stosować maści przyśpieszające gojenie tkanek. Po zakończeniu okresu rekonwalescencji można zacząć wprowadzać delikatny masaż skóry głowy. Dla podtrzymania optymalnych efektów zabiegu wskazana jest codzienna profilaktyka. Należy unikać czynników termicznych uszkadzających włosy ( suszarka, prostownica itp), ciasnego upinania włosów itp. W przypadku powstania nowych przerzedzeń należy zastosować kuracją preparatami, pobudzającymi krążenie, hamującymi wypadanie i stymulującymi wzrost. Ważne jednak aby kuracja była wysokiej jakości i odpowiednio dobrana przez specjalistę trychologa lub lekarza dermatologa.

W takich przypadkach warto zrezygnować ze stosowania preparatów wybranych samodzielnie, gdyż źle dobrana pielęgnacja może przynieść odwrotny efekt do zamierzonego.

Top