Co na porost włosów

Wpływ na porost włosów ma wiele czynników. Chcąc cieszyć się bujną, zdrową i zadbaną fryzurą, nie wystarczy wykupić pół apteki czy drogerii i systematycznie dbać o włosy. Konieczne jest spełnienie również innych warunków. Nie oznacza to jednak, że wszystko zależy od nas. Wzrost włosów w dużej mierze uwarunkowany jest genetycznie. Jeśli matka natura postanowiła poskąpić nam gęstych włosów, choćbyśmy się dwoili i troili, samą pielęgnacją niewiele zdziałamy. Nie oznacza to jednak, że nie możemy polepszyć sytuacji.

Ilość włosów zależy od wieku – jest odwrotnie proporcjonalna do upływającego czasu. Wraz z wiekiem tracimy coraz więcej włosów, co odbija się na objętości i gęstości fryzury. Ponadto, na porost włosów ogromny wpływ ma również ogólny stan zdrowia, płeć i działanie gruczołów.

Cykl włosowy

Przeciętny człowiek może się pochwalić około 100-150 tysiącami włosów, z czego każdego dnia traci ich około 100. Ponadto, dziennie zyskuje około 0,35 mm długości fryzury, co przekłada się na około 1 cm miesięcznie. Jak łatwo policzyć, rocznie jego włosy rosną o 12 cm.

Na cykl życia włosa składają się trzy fazy:

  • stadium anagenu – trwający kilka lat okres, w trakcie włos zaczyna rosnąć,

  • stadium katagenu – czas obumarcia włosa, trwający przeciętnie 2-3 tygodnie,

  • stadium telogenu – okres, gdy włos jest wypychany przez kolejny, noworosnący.

Czynniki wpływające na wzrost włosa

Czas i obfitość wzrostu włosów zależne są przede wszystkim od ich rodzaju. Około trzy lata rosną włosy na głowie, nieco krócej rzęsy. Bez względu na miejsce występowania, wraz ze wzrostem kończy się ich okres życia. Następuje ostatni cykl – telogen – w trakcie którego kolejny włos wypycha stary, nieżywy. Okres zastąpienia starego włosa nowym, trwa kilka miesięcy. Nie zawsze jednak bywa tak, że nowy włos rośnie dokładnie w tym samym mieszku, co stary. Czasami tworzą się nowe komórki macierzyste.

Liczba mieszków włosowych u człowieka, licząc od urodzenia, nie ulega zwiększeniu. Rośnie za to ilość hormonów, które mają wpływ na wzrost włosów. Właśnie androgeny są jednym z głównych czynników, dzięki którym włosy rosną szybciej i są mocniejsze. Inne to między innymi barwa włosów, rasa, cechy rodzinne (czynniki genetyczne), depilacja mechaniczna i chemiczna, czy suplementacja.

Ponadto, chcąc przyśpieszyć wzrost włosów, można zastosować się do jednego z poniższych czynników:

  • należy unikać drastycznych skoków temperatury (nadmiernego słońca, prostownicy)

  • dbać o zdrową dietę,

  • regularnie podcinać włosy,

  • stosować szampony i odżywki na porost włosów,

  • czesać włosy szczotkami z naturalnym włosiem,

  • pozwolić oddychać włosom (nie noś czapek przez cały dzień),

  • regularnie masować skórę głowy.

Jeśli powyższe metody nie przynoszą oczekiwanych efektów i nadal zastanawiasz się, co na porost włosów wybrać, zapisz się na wizytę u trychologa, który z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Zapraszamy!

Polecana placówka: HairMedica – Umów Wizytę >>

Top