Nawilżanie włosów

Każda kobieta farbująca włosy, czy każdego dnia używająca suszarki lub prostownicy wie, jak zabiegi te szkodzą fryzurze. Ich działanie przede wszystkim wysusza włosy, w skrajnych przypadkach doprowadzając do powstania tzw. „siana”. Dlatego chcąc zachować wyjątkowy, atrakcyjny wygląd, należy stale dostarczać im wody.

Przesuszone włosy są kruche, przez co szybciej i łatwiej się łamią, rozdwajają, a także wypadają. Wraz z utratą wilgotności tracą również blask i kolor. Nikt dbający o atrakcyjny wygląd, nie może pozwolić sobie na powstanie takich sytuacji. Dlatego powinien stale fundować im solidną dawkę nawilżenia, bez względu czy używa prostownicy, suszarki, czy np. wrócił z ciepłych krajów, gdzie upały wysuszyły nie tylko skórę głowy.

Humektanty i substancje hydrofobowe

Co łączy glicerynę, pantenom, miód, aloes czy siemię lniane? Są to humektanty, czyli substancje mające zdolność do trwałego wiązania wody z otoczenia. Są to swoiste rezerwuary wody w skórze, dzięki nim warstwa rogowa naskórka jest odpowiednio nawilżona, napięta i elastyczna. To właśnie ich potrzebują wysuszone i zniższczone włosy, by odzyskać dawny blask.

Kolejnym elementem, bez którego nawilżanie przesuszonych włosów będzie niemal niemożliwe, są substancje hydrofobowe. Ich zadaniem jest zamknięcie wilgoci wewnątrz włosa. Dzieje się tak w wyniku wytworzenia specjalnego filmu na powierzchni. Najpopularniejszymi substancjami hydrofobowymi są różnego rodzaju oleje – migdałowe, jojoba czy lniane.

Pielęgnacja włosów

Nawilżanie włosów to rozbudowany, mocno rozwinięty proces, który wymaga systematyczności i odpowiedniej wiedzy.

Pierwszym etapem, który przyczyni się do prawidłowego nawilżenia włosów, będzie mycie. W trakcie tej czynności należy zachować delikatność i rozwagę. Warto pozbyć się agresywnych szamponów i zastąpić je czymś łagodniejszym. Ciekawym pomysłem będzie skorzystanie z metody OMO (odżywka – mycie – odżywka).

Chcąc optymalnie nawilżyć włosy, można skorzystać ze specjalnych masek bogatych w humektanty i emolienty oraz naturalnych olejów.

Kolejnym ważnym produktem w procesie nawilżania będą silikony, których działanie sprowadza się do zamknięcia wody wewnątrz włosa. Występujące w postaci odżywek czy serum, nadadzą włosom zdrowego, atrakcyjnego wyglądu.

Jednak nawilżanie włosów powinno odbywać się nie tylko “na zewnątrz”. Równie ważne jest to, ile wody dostarczymy swojej fryzurze od środka organizmu. Dlatego należy pić dużą ilość wody oraz dbać o właściwą dietę, pełną witamin, minerałów oraz zdrowych tłuszczy i białek.

Jeśli mimo to, Twoje włosy nadal pozbawione są blasku, wykazują nadmierne skłonności do przesuszania się, zapisz się na wizytę u trychologa i znajdź winowajcę swoich problemów!

Polecana placówka: HairMedica – Umów Wizytę >>

Top