Łysienie androgenowe – leczenie

Problem łysienia androgennego dotyka około 70 procent mężczyzn i 40 procent kobiet. U tych pierwszych tworzy tak zwane zakola lub łysinę na wierzchołku głowy, u pań widoczne jest w postaci przerzedzeń na szczycie. Zdecydowanie dotkliwsze jest w przypadku panów, często doprowadzając do całkowitego wyłysienia.

Łysienie androgenowe stanowi 95 procent wszystkich zdiagnozowanych przypadków łysienia. Z uwagi, że w większości przypadków dotyka mężczyzn, znane jest także jako łysienie typu męskiego. Niestety, do dziś nie została opracowana jedna, skuteczna metoda leczenia przypadłości, która spędza sen z powiek wielu panom.

Objawy

Pierwszą grupą osób narażoną na łysienie androgenowe są nastolatki. W ich przypadku zauważyć można wyraźne cofanie się linii włosów tuż przy skroniach i na czole. Następnie przenosi się na koronę głowy, gdzie wraz z upływem czasu, tworzy wyraźną łysinę.

Mimo, że łysienie androgenowe zwane jest łysieniem typu męskiego, dotyczy również kobiet. W przypadku pań swoim obszarem obejmuje nieco inne miejsca działając w odmienny sposób. U kobiet włosy na czubku głowy nie wypadają, lecz się przerzedzają.

Przyczyny

Głównym czynnikiem powodującym wystąpienie łysienia androgenowego jest testosteron oraz dihydrotestosteron. Te męskie hormony, które występują również u kobiet, odgrywają istotną rolę w rozwoju seksualnym mężczyzny. Wraz z wiekiem prowadzą do wzrostu ilości włosów na twarzy, zaś powstrzymują ich porost na głowie. Stan ten nazywa się “paradoksem androgennym“.

Istotna przy łysieniu androgenowym jest szczególnie pochodna testosteronu – dihydrotestosteron. Hormon ten, pod wpływem enzymu 5α reduktazy powoduje miniaturyzację mieszków włosowych, co skutkuje spłyceniem włosów. A od tego krótka droga do wypadania.

Leczenie

Niestety, nie jest znana jedna, skuteczna i uniwersalna metoda leczenia łysienia androgenowego. Pewnym jest jedynie, że wczesne wykrycie zwiększa szansę na pozytywny rezultat kuracji. Dlatego tak ważne jest, by stale obserwować swój organizm i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości korzystać z porad specjalistów, np. trychologa.

Sposobem na eliminację łysienia androgenowego jest redukcja poziomu 5α reduktazy. Stan ten można osiągnąć przy pomocy Palmy Sabałowej, która działając, zapobiegnie miniaturyzacji mieszków i osłabieniu włosów.

Jak wspomnieliśmy wyżej, szansa na wyleczenie łysienia androgenowego jest mocno uzależniona od czasu wykrycia choroby – im wcześniej, tym lepiej. Dlatego, w przypadku zaczątków łysienia, zasięgnąć porady trychologa i niezwłocznie rozpocząć kurację powstrzymującą rozwój choroby, prowadzącą do odrośnięcia włosów, które wypadły.

Polecana placówka: HairMedica – Umów Wizytę >>

Top