Łupież pstry – leczenie

Na skórze każdego człowieka występują drożdżaki z rodzaju Pityrosporum. W normalnych stanach nie powodują jakichkolwiek problemów, stanowiąc naturalną mikroflorę. W momencie gdy dojdzie do ich nadmiernego wzrostu, rośnie ryzyko wystąpienia choroby – może rozwinąć się łupież pstry.

Łupież pstry to infekcja naskórka którą wywołują drożdżaki z rodziny Pityrosporum zwane również jako Malassezia. Ich niekontrolowane rozmnażanie prowadzi do rozwoju choroby, która objawia się w postaci jasnych lub ciemnych plam na skórze. Łupież pstry nie jest zaraźliwy, a czas jego leczenia nie należy do najdłuższych.

Objawy choroby

Pierwsze co powinno zaniepokoić chorego, są plamy na skórze, jaśniejsze lub ciemniejsze od naturalnego kolorytu. Bywa, że mają barwę różową, białą lub czerwoną, czasem przypominając opaloną skórę. Nie ma konkretnych miejsc, w których mogą się pojawić, jednak najłatwiej dostrzec je tam, gdzie działać mogą promienie słoneczne, które nasilają stany chorobowe.

Plamy zazwyczaj są suche i ulegają złuszczaniu się. W niektórych przypadkach swędzą, powodując drapanie. Wraz ze wzrostem drożdżaków rosną, obejmując coraz to większe obszary ciała. Mogą oddziaływać na temperaturę – przy niskiej zanikają, wysoka powoduje ich namnożenie.

Przyczyny wystąpienia

Jak wspomnieliśmy we wstępie, za łupież pstry odpowiadają drożdżaki występujące na skórze każdego człowieka. Do dziś nie jest jednak znany powód ich nagłego rozrostu. Orientacyjnie wskazuje się, że winę za ich “atak” ponosi tłusta cera – łupież pstry częściej występuje u nastolatków, z reguły omijając dorosłych i dzieci. Wśród przyczyn wymienia się również gorąco-wilgotny klimat, nadmierną potliwość i osłabiony układ odpornościowy.

Leczenie łupieżu pstrego

Przebieg leczenia łupieżu pstrego zależy od wielu względów. Liczy się miejsce występowania oraz stopień nasilenia choroby. W trakcie terapii używa się leków przeciwgrzybicznych – balsamów, mydeł i kremów, które pozwalają na kontrolowanie drożdżaków oraz preparatów do zmywania skóry twarzy, które działają zapobiegawczo, chroniąc przed niekontrolowanym wzrostem „szkodników”.

Należy pamiętać, że jedynie szybka reakcja na zmiany chorobowe pozwoli na efektywne i krótkie leczenie. Dlatego jeśli zauważyłeś na swoim ciele, że skóra w niektórych miejscach jest ciemniejsza bądź jaśniejsza – zarezerwuj wizytę u trychologa. Być może jest to pierwszy etap rozwoju drożdżaków z rodzaju Pityrosporum, a więc wstęp do łupieżu pstrego.

Polecana placówka: HairMedica – Umów Wizytę >>

Top