Łuszczyca na głowie

W czasach, gdy panuje kult piękna i dbałości o ciało, każda skaza skórna może prowadzić do wielu przykrych następstw. Poza koniecznością wzmożonej troski o stan zdrowia, chorzy muszą radzić sobie z nie zawsze przychylnymi opiniami otoczenia, poczuciem odrzucenia i brakiem akceptacji. Następstwem takich sytuacji często bywa depresja czy izolacja od świata. Czy łuszczyca, jedna z najpopularniejszych chorób skórnych, rzeczywiście skazuje na „gorsze” życie? Czy zmiany chorobowe na głowie i innych częściach ciała powinny zmuszać do rezygnacji z aktywności społecznej?

Zanim poznamy przyczyny, skutki, a także inne fakty dotyczące łuszczycy, należy zdać sobie sprawę, że nie jest to choroba zakaźna – próba unikania chorego z obawą zarażenia jest przejawem ignorancji i niewiedzy. Ponadto, mimo iż choroby nie można całkowicie wyleczyć, znane są skuteczne metody terapii, dzięki którym chorzy czują ulgę i zauważalną poprawę, również wizualną.

Jak rozpoznać łuszczycę?

We wczesnych zmianach łuszczycowych, normą są liczne, niewielkie grudki wielkości około 1-2 cm, wyglądem przypominające inne infekcje skórne.

Najczęstszą, rozwiniętą już, postacią łuszczycy są czerwone grudki o różnej wielości, pokryte srebrzystą łuską. Po jej zdrapaniu można zauważyć błyszczącą powierzchnię z niewielkim krwawieniem.

Wraz z rozwojem choroby, zmiany stają się coraz większe – poszerzeniu ulegają ogniska chorobowe, w pojedynczych przypadkach widoczny jest objaw Koebnera polegający na pojawieniu się wykwitów łuszczycowych w miejscu zadrapania skóry.

Nie tylko na głowie

Łuszczyca najczęściej dotyka skóry w miejscach narażonych na stałe urazy. Będą to łokcie, kolana oraz lędźwie. Występuje również pod pachami czy przy pachwinach. Najczęsciej jednak, obserwuje się ją na głowie, gdzie dotyka owłosionej skóry, regularnie przechodząc na czoło. Zdarza się również, że łuszczyca owłosionej skóry głowy towarzyszy zmianom chorobowym w innych częściach ciała.

W odróżnieniu od łojotokowego zapalenia skóry, łuszczyca na głowie nie prowadzi do łysienia. Utrata włosów w trakcie choroby może być jedynie wynikiem drapania lub usuwania łusek.

Jak się wyleczyć?

Zwyczajowy przebieg leczenia łuszczycy na głowie obejmuje stosowanie leków zewnętrznych. W pierwszym etapie należy usunąć łuski stosując maści z kwasem salicylowym, w przypadku owłosionej skóry wskazane są oliwki. W kolejnym kroku należy zawinąć skórę głowy folią i ręcznikiem. Absolutnie zabronione jest zdrapytanie łusek! Finalnym etapem leczenia łuszczycy, po usunięciu łusek hamujących działanie preparatów leczniczych, jest zastosowanie środków zatrzymujących nadmierny podział komórek naskórka oraz działających przeciwzapalnie.

Najlepsze efekty leczenia przynosi stosowanie się do zaleceń specjalisty. W przypadku, gdy łuszczyca występuje na głowie, warto zapisać się na wizytę u trychologa, który po zbadaniu skóry rozpocznie zindywidualizowaną terapię leczniczą. Zachęcamy do rezerwacji miejsc!

Polecana placówka: HairMedica – Umów Wizytę >>

Top