Jak leczyć łuszczycę

Jednym z najpopularniejszych schorzeń dermatologicznych jest łuszczyca. Choroba, na którą cierpi około 2-4 procent populacji, choć nie jest zakaźna, może dotknąć każdego z nas. Niestety, nieznany jest pewny i skuteczny sposób na jej wyleczenie. Można jedynie łagodzić objawy – uśmierzać stan zapalny towarzyszący pojawiającym się łuskom.

Łuszczyca jest chorobą skóry, której przyczyny zachorowań nie są do końca znane. Powszechnie uważa się, że jest uwarunkowana genetycznie o dziedziczeniu wielogenowym. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że dzieci osób chorych, mogą cierpieć na podobne problemy skórne jak ich rodzice. Najczęściej ujawnia się między 10. a 40. rokiem życia, choć coraz popularniejsze jest występowanie po 70. urodzinach. Jej pierwsze wysiewy ściśle związane są z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi oraz – w przypadku tzw. późnej łuszczycy – przyjmowaniem beta-blokerów, leków przyjmowanych przy leczeniu chorób serca.

Leczenie łuszczycy skóry głowy

Łuszczyca skóry głowy objawia się czerwonymi wykwitami na skórze. Utożsamia się ją z genetyką, ale również osłabieniem organizmu, w wyniku np. życiowej traumy. Jest chorobą przewlekłą, w związku z czym chorzy doświadczają momentów zaostrzenia, jak i złagodzenia objawów.

Leczenie łuszczycy opiera się na dwóch elementach – zatrzymaniu cyklu powodującego stan zapalny i nagromadzanie się zrogowaciałej warstwy oraz usunięciu łusek i wygładzeniu skóry.

Kuracje mające na celu złuszczenie ognisk chorobowych, opierają się na specjalistycznych peelingach. Bywają wspierane olejkami rozpulchniającymi, których zadaniem jest zmiękczenie twardych łusek. Ponadto, peelingi pozwalają na łatwiejsze wchłanianie się leków w dotknięte chorobą miejsca.

Aby skutecznie leczyć łuszczycę skóry głowy, warto zasięgnąć porady u trychologa. W porównaniu do dermatologa, lekarz od włosów i skóry głowy podejmie indywidualny tok walki z chorobą, mający na celu eliminację objawów. Skorzystanie z pomocy trychologicznej pozwala dopasować metodę leczenia do stopnia zaawansowania choroby. Zwiększa to szansę na pozbycie objawów choroby na długi czas, a często nawet na resztę życia.

Cenne rady

Łuszczyca jest chorobą, która wymusza na pacjencie zmianę stylu życia. Chcąc pozbyć się dokuczliwych łusek, należy przestrzegać kilku zaleceń. Ważna jest odpowiednia dieta, systematyczna pielęgnacja i higiena skóry głowy, korzystanie z kąpieli solankowych oraz ekspozycja skóry na niewielkie ilości światła słonecznego.

Wszystkich cierpiących na problem łuszczycy skóry głowy zachęcamy do umówienia wizyty u trychologa i rozpoczęcia zindywidualizowanego leczenia.

Polecana placówka: HairMedica – Umów Wizytę >>

Top