Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy

Rumieniowate, swędzące, łuszczące się ogniska na powierzchni skóry połączone z wypryskami o nieprzyjemnym zapachu to główne objawy łojotokowego zapalenia skóry. Miejscem, gdzie najczęściej pojawiają się powyższe symptom jest skóra głowy. Za ich powstanie winę ponosi nadprodukcja gruczołów łojowych, co skutkuje ich zaczopowaniem. Nieleczona może doprowadzić nawet do wypadania włosów.

Aby poprawnie zdiagnozować łojotokowe zapalenie skóry głowy, niezbędna jest konsultacja z wieloma specjalistami. Dopiero wsparcie dermatologa, trychologa i biotechnologa pozwoli stwierdzić, czy wypryski i rumień na skórze, są tym, o co się go podejrzewa. Jest to niezwykle istotne, gdyż każda choroba skóry wymaga podjęcia innego rodzaju terapii.

Rozpoczęcie leczenia

Jak wspomnieliśmy wyżej, pierwszym i najważniejszym krokiem kuracji łojotokowego zapalenia skóry głowy jest poprawna diagnoza choroby. Po jej wydaniu można rozpocząć leczenie właściwe.

W trakcie leczenia używa się naturalnych preparatów niewywołujących skutków ubocznych. Jednak zanim nastąpi ich naniesienie na zmienione chorobowo miejsca, konieczne jest złuszczenie gruczołu łojowego. W tym celu należy skorzystać ze specjalnych peelingów, dzięki którym możliwa będzie prawidłowa absorpcja preparatu. Ich sposób działania polega na rozpulchnieniu łoju, działając zmiękczająco. Po wykonaniu powyższych czynności, można rozpocząć leczenie stanu zapalnego, przywracając tym samym skórze dawną gładkość i naturalny kolor. Cały proces leczenia trwa kilka tygodni.

Optymalne efekty leczenia można osiągnąć stosując szampony, kremy i inne preparaty naprzemiennie. Dzięki temu skóra nie przyzwyczaja się do jednego specyfiku i wykazuje nieustanną aktywność na ich działanie.

Innymi preparatami, niezwykle pomocnymi przy leczeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy, są antybakteryjne i antyseptyczne płyny mające na celu odświeżyć i osuszyć skórę oraz wyregulować florę bakteryjną.

Niezbędna profilaktyka

Poza używaniem specjalistycznych środków takich jak szampony czy kremy, łojotokowe zapalenie skóry głowy wymaga również zmiany stylu życia. Najlepsze efekty osiągniemy, łącząc medyczne leczenie z domowymi środkami.

W trakcie choroby należy regularnie myć skórę głowy, dokładnie spłukiwać szampon, unikać chemicznych środków czyszczących, a szczególnie zawierających alkohol. Pod żadnym pozorem nie należy drapać zmienionych chorobowo miejsc, gdyż działanie to może doprowadzić do infekcji. W przypadku swądu warto wspomóc się łagodzącymi balsamami.

Jeśli łojotokowe zapalenie skóry głowy spędza Ci sen z powiek – nie czekaj, zapisz się na wizytę do trychologa i rozpocznij kurację!

Polecana placówka: HairMedica – Umów Wizytę >>

Top