zapalenie skóry głowy

Łatwy dostęp do Internetu niesie za sobą wiele korzyści. Sprzyja rozwojowi zainteresowań, prowadzi do poszerzenia horyzontów, ułatwia kontakt z mieszkańcami nawet najodleglejszych krajów. Jest również swego rodzaju pułapką. Coraz więcej osób, po stwierdzeniu zachorowania, zamiast skorzystać z profesjonalnej porady medycznej, wpisuje objawy w oknie wyszukiwarki internetowej, próbując we własnym zakresie znaleźć winowajcę złego stanu zdrowia. Tego typu działania mogą się skończyć tragicznie, gdyż zamiast pomóc, często odkładają na później wizytę u specjalisty. Jednymi z najczęściej wyszukiwanych chorób są schorzenia skórne, takie jak łojotok czy atopowe zapalenie skóry głowy.

Na wstępie pragniemy zaznaczyć, że poniższy tekst jest czysto informacyjny i w żadnym wypadku nie powinien zastąpić wizyty u lekarza. Wręcz przeciwnie, jego zadaniem jest zachęcenie internautów do skorzystania z pomocy specjalisty, jeśli tylko zauważą u siebie jakiekolwiek objawy chorobowe.

Atopowe zapalenie skóry głowy

Atopowe zapalenie skóry głowy może przybierać różne postacie, dlatego nie należy do łatwego w diagnozie. W niektórych etapach rozwoju choroby, skóra bywa sucha, ze skłonnościami do łuszczenia się, innym razem jest popękana i pełna obrzęków. Bez względu na sposób uwidaczniania się choroby, obowiązkowym objawem jest dotkliwe swędzenie skóry.

Choroba najczęściej występuje w takich miejscach jak kolana, łokcie czy nadgarstki. Niezwykle często dotyka również skóry głowy.

Jeśli chodzi o leczenie AZS, nieznana jest skuteczna, uniwersalna forma terapii – choroby nie można wyleczyć, możliwe jest jedynie złagodzenie objawów. W tym celu korzysta się z preparatów nawilżających i zmiękczających skórę oraz łagodzących swąd. Negatywnie na terapię wpływają nagłe zmiany temperatury, gorące kąpiele, mydła i detergenty, wełniane ubrania oraz dym papierosowy.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy często bywa mylone z łupieżem. W początkowej fazie uwidacznia się właśnie “sypiącą” się skórą, najpierw suchą, następnie tłustą. W odróżnieniu od atopowego zapalenia skóry, powstałe w wyniku choroby zażółcone grudki, nie zawsze swędzą.

Miejscami na ciele objętymi atopowym zapaleniem są najczęściej: twarz, mostek, plecy a także skóra głowy. W trakcie leczenia schorzenia, używa się szamponów opracowanych na bazie ketokonalozu, pirytonianu cynku, siarczku selenu czy kwasu salicylowego. Niewskazane jest używanie drażniących mydeł i detergentów oraz drapanie zmian chorobowy.

Łojotokowe zapalenie skóry najczęściej dotyka niemowlęta (przyjmując postać ciemieniuchy), młodzież w trakcie dojrzewania oraz osoby dojrzałe.

Powyższe objawy, są jedynie pojedynczymi, najczęściej występującymi przejawami rozwoju choroby. Nie należy ich traktować jako ostateczne. Mogą być bodźcem, który zaprowadzi do gabinetu lekarskiego. Zachęcamy do wizyty u trychologa, który po wykonaniu specjalistycznych badań, rozpocznie leczenie choroby.

Polecana placówka: HairMedica – Umów Wizytę >>

Top