Łojotok skóry głowy

Łojotok to nic innego jak wzmożona praca gruczołów łojowych połączona z zapaleniem, objawiająca się łuszczącą, zarumienioną i swędzącą skórą. W wyniku zalegania na skórze sebum (łój skórny) dochodzi do jej izolacji – traci swoje zdolności. Ponadto, utrudnione zostają funkcje odżywcze cebulek. Następstwem tej sytuacji są tłuste, pozbawione świeżości włosy, nawet po myciu.

Łojotok skóry głowy najczęściej dotyka osoby w wieku pokwitania, częściej mężczyzn niż kobiety. W zdecydowanej większości przypadków, jest wynikiem zaburzeń gospodarki hormonalnej w organizmie. Jak odróżnić chorobę od innych zaburzeń skórnych? Jak się przed nią chronić? Jak prawidłowo pielęgnować skórę głowy w trakcie leczenia?

Co powoduje łojotok?

Najczęstszą przyczyną powstania łojotoku skóry głowy są hormony. Nadaktywność gruczołów łojowych może wywoływać również nieprawidłowa, źle dobrana dieta pełna tłuszczy zwierzęcych i węglowodanów, a także stres oraz przewlekłe zaparcia.

Łojotok skóry głowy dotyka młodzież, szczególnie w okresie dojrzewania oraz dorosłych, najczęściej w czasie pokwitania. U tych drugich zbiera dotkliwsze żniwo, prowadząc nawet do całkowitego wyłysienia. W pierwszej kolejności obserwujemy wypadające włosy w kątach czołowych, następnie przechodzi na szczyt głowy, czyniąc podobne szkody.

Czy to na pewno łojotok?

Łojotok skóry głowy nie jest trudny do rozpoznania. Objawem towarzyszącym chorobie, jest trudność w zachowaniu świeżości włosów – tuż po umyciu są tłuste i sklejone. Ponadto pojawia się łupież, we wstępnej fazie suchy, później tłusty. Rozwija się wówczas stan zapalny skóry głowy, wywołując swędzenie, a często infekcje bakteryjne, będące następstwem nieustępliwego drapania.

Pielęgnacja skóry głowy

Osoby, które zauważą u siebie objawy towarzyszące łojotokowemu zapaleniu skóry głowy, powinny bez zastanowienia udać się do poradni lekarskiej, celem rozpoczęcia leczenia. Po otrzymaniu zaleceń, poza stosowaniem specjalistycznych szamponów, będą musiały poświęcić więcej niż czasu niż zwykle na pielęgnację skóry głowy. Powinny unikać wysuszających oraz zatykających pory kosmetyków, a także mycia skóry głowy w gorącej wodzie – wskazana jest letnia. Konieczna może być również zmiana diety, na pozbawioną tłuszczy zwierzęcych oraz słodyczy.

O pomocnych przy leczeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy zmianach w diecie czy codziennej pielęgnacji, najlepiej porozmawiać ze specjalistą. Dlatego wszystkich cierpiących z powodu nadaktywności gruczołów łojowych zachęcamy do rezerwacji wizyty u trychologa, który z pewnością odpowie na wszystkie pytania.

Polecana placówka: HairMedica – Umów Wizytę >>

Top