Choroby włosów i skóry głowy

Mimo iż rola biologiczna włosów nie jest duża, z kulturowego punktu widzenia stanowią bardzo ważny atrybut. Piękne zadbane włosy były (i bywają nadal) wyznacznikiem statusu, pozwalają kształtować wizerunek, a także chronią przed promieniami słonecznymi.

Skóra głowy jest wrażliwym miejscem, narażonym na liczne niebezpieczeństwa – w tym również choroby. W poniższym artykule spróbujemy pokrótce przybliżyć Państwu te najczęściej występujące.

Atopowe zapalenie skóry głowy

Jest to rodzaj alergii, często pojawiający się wraz z takimi chorobami jak astma i katar sienny. W różnych fazach może objawiać się inaczej – od suchej, łuszczącej się skóry do pękających obrzęków. Charakterystyczne jest uczucie swędzenia – drapanie ich prowadzi do pogłębienia się choroby, pozwala bowiem bakteriom wniknąć głębiej. Atopowe zapalenie skóry występuje na całym ciele, nie tylko na głowie. Typowymi miejscami infekcji są zgięcia łokci i kolan, nadgarstki oraz kark.

Łupież

Za powstawanie łupieżu odpowiada szereg czynników. Pierwszym jest zbyt duże namnożenie grzybów bytujących na naszej głowie, drugim nadmiar sebum (łój stanowiący warstwę ochronną skóry) a trzecim podatność na podrażnienia, indywidualna dla każdego człowieka. Nadmiar toksyn wydzielanych przez grzyby prowadzi do niekontrolowanych zmian skórnych, skutkujących m.in. wzmożone łuszczenie się skóry głowy.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Choroba ta przypomina łupież tłusty – tak jak on, wiążę się z nadprodukcją sebum oraz namnażaniem grzybów. Objawami ŁZS są zażółcone, łuszczące się grudki, które z czasem przekształcają się w strupy. Bywa, że chorobie tej towarzyszy uczucie swędzenia. Łojotokowe zapalenie skóry dotyka nie tylko głowy – narażone na nie są również plecy, mostek oraz twarz. Narażone na nie są przede wszystkim niemowlęta i osoby w średnim wieku.

Grzybica

Różne gatunki grzybów są w stanie wywołać wyjątkowo zaraźliwe choroby skóry głowy. Do objawów należą ropne zmiany wokół mieszków włosowych, ogniska zapalne i szarawe plamy przywodzące na myśl pleśń. Grzybica atakuje nie tylko skórę, ale również włosy, sprawiając że matowieją i stają się łamliwe. Nie można wyleczyć jej bez pomocy trychologa bądź dermatologa.

Łysienie

Objawia się przerzedzeniem lub utratą włosów i wbrew powszechnej opinii nie dotyczy jedynie mężczyzn. Wyróżnia się wiele przyczyn wypadania włosów – stres, złą dietę, choroby, ciążę, zatrucia metalami, zaburzenia hormonalne, itd.

Jeśli obserwują Państwo u siebie objawy którejkolwiek z wyżej wymienionych chorób zalecamy niezwłoczny kontakt z trychologiem.

Polecana placówka: HairMedica – Umów Wizytę >>

Top